Największe powodzie na świecie – przyczyny, skutki, zdjęcia

powódź tysiąclecia w Polsce 1997

Największe powodzie na świecie zazwyczaj są spowodowane przez ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak huragany, tajfuny, ulewne deszcze, obfite opady deszczu lub wezbrane wody rzek.

W Polsce największą powodzią była powódź tysiąclecia w lipcu 1997, którą spowodowały nagły przybór wody. Poniżej przedstawiam kilka przykładów największych powodzi w historii.

Fala powodziowa, powodzie – Świat

  1. Powódź w Chinach w 1931 roku – uważana za największą powódź w historii, spowodowana przez ulewny deszcz i trwającą w okresie od lipca do listopada. Zginęło ponad 3,7 miliona mieszkańców miasta, a 51 milionów straciło dach nad głową.
  2. Powódź w Indiach i Bangladeszu w 1998 roku – spowodowana przez ulewny deszcz i wylewy rzek. Zginęło ponad 4 tysiące mieszkańców miasta, a mieszkańcy miasta w liczbie 30 milionów zostali przesiedleni.
  3. Powódź w Pakistanie w 2010 roku – spowodowały nagły przybór wody i obfite opady. Zginęło ponad 1,7 tysiąca osób, a ponad 20 milionów straciło dach nad głową.
  4. Powódź w Mozambiku w 2000 roku – spowodowana przez ulewny deszcz i wylewy rzek oraz gwałtowny wzrost poziom wody. Zginęło ponad 700 osób, a ponad milion zostało przesiedlonych.

Powódź tysiąclecia – Polska 1997

  1. Powódź tysiąclecia – powódź 1997 w Polsce – była jedną z największych katastrof naturalnych w historii Polski. Powódź tysiąclecia została przez ulewny deszcz, który nawiedził południową i środkową część kraju w maju i czerwcu 1997 roku. W wyniku powodzi tysiąclecia łącznie 54 osoby, a ponad 250 tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Fala powodziowa dotarła do województwa małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Wezbrane wody zalały Kraków. Wielka woda zniszczyła m.in. Katedrę Wawelską. Kataklizm dotknął dopływy odry, a fala kulminacyjna dotknęła Wrocław. W wielu miejscach nagłe napływy wody przerwały wał powodziowy.

    Powódź tysiąclecia była punktem zwrotnym dla polskiej polityki dotyczącej zarządzania kryzysowym i prewencji przed katastrofami naturalnymi. Straty materialne szacowane są na 5,5 mld złotych.

Powódź 1997 – zdjęcia

Skutki powodzi są zwykle bardzo poważne i obejmują utratę życia, zniszczenia infrastruktury, a także szkody materialne i ekonomiczne. Zdjęcia z powodzi ukazują zniszczone miasta, zalane drogi, domy, a także dramatyczne akcje ratownicze.

Należy podkreślić, że powodzie są częstym zjawiskiem na świecie i zwykle wiążą się z trudnymi warunkami atmosferycznymi, których skutkiem są ulewy, wylewy rzek, huragany i tajfuny. W związku z tym ważne jest, aby rządy i organizacje społeczne podejmowały odpowiednie działania mające na celu minimalizowanie szkód i ochronę ludzi i mienia przed skutkami powodzi.

Źródło zdjęć: PAP

Więcej
artykułów